پرسش و پاسخ (8)

دفاتر قانونی نظام صنفی در اداره دارایی باید پلمپ شود یا در اداره ثبت؟

پاسخ: "اداره ثبت". و یك نكته:در صورت عدم پلمپ دفاتر از سوی ادارات ثبت، "سازمان تعاون روستایی استان" كتبا نظام صنفی را به "ثبت محل" معرفی و اعلام نظر ثبت را بعنوان مستندات تهیه و نگهداری می كند.

دفتر روزنامه و دفتر كل نظام صنفی كشاورزی شهرستان در كجا باید پلمپ شود؟

پاسخ: این دفاتر قانونی نظامها می باید در اداره ثبت محل پلمپ شود. تجربه شهرستانهایی كه نسبت به پلمپ اقدام كرده اند نشان می دهد كه اداره ثبتی بدون معرفی نامه صادره از تعاون روستایی یا نظام صنفی در این مورد اقدام نمی كند.(با ارائه صرفا دفاتر قانونی به اداره ثبت، پلمپ انجام نمی شود). سپس با دریافت شماره اقتصادی از طریق اداره پست نسبت به دریافت دفاتر پلمپ شده می توانید اقدام نمایید.

بعضی از استان ها وشهرستان ها از پرداخت قانونی حقوق دبیراجرایی اجتناب میکنند. راه کار چیست؟ چه باید کرد؟

پاسخ: بر اساس تبصره ماده 5 نظام نامه اداری نظام صنفی كشاورزی دبیر اجرایی اعم از عضو هیات مدیره یا غیر عضو در قبال خدمت در نظام صنفی حق الزحمه دریافت می نماید.این امر به شرطی محقق می شود كه بر اساس ماده 8 همین نظام نامه اشتغال به كار وی تمام وقت باشد. لذا در صورت تحقق این امر دبیر اجرایی می تواند نسبت به گزارش موضوع به هیات مدیره و سایر مراجع ذیصلاح اقدام نماید.

 

آیا کارگاههای نگهداری فضای سبز هم شامل کارگاههای معاف از حق بیمه کارفرما تا سقف 5 کارگر می شود؟ضمن اینکه این شرکت عضو نظام مهندسی کشاورزی نیز می باشد.

پاسخ: با سلام.یكی از مدارك قانون معافیت بیمه كارفرمایی، داشتن پروانه فعالیت از نظام صنفی كشاورزی است.لذا شما باید به عضویت نظام صنفی كشاورزی درآیید. از آنجا كه این عنوان شغلی در فهرست مشاغل نظام صنفی كشاورزی نمی باشد می توانید از طریق نظام صنفی كشاورزی شهرستان خود درخواست و پیشنهاد مربوطه را ارائه نمایید. البته این معافیت برای مشاغل فنی و تولیدی است در صورتی که فعالیت مورد اشاره خدماتی تلقی شود مشمول این معافیت قرار نمیگیرد.

 

بنده مدیر عامل شرکت تعاونی دامداران شهرستان اردبیل می باشم و خود هم مشغول به کاوداری و کشاورزی هستم و پروانه فعالیت دامداری دارم .آیا بنده میتونم کاندیدای هیات مدیره نظام صنفی شوم؟؟؟

پاسخ: خیر. بر اساس "ابلاغیه سازمان مركزی تعاون روستایی ایران" و "آیین نامه چگونگی تشخیص صلاحیت نامزدها برای عضویت در هیات مدیره، بازرس و مدیر عامل تعاونی های روستایی و كشاورزی"، مدیران عامل و روسای هیات مدیره سایر تشكل ها( تعاونی ها، شركت ها، خبرگان و ...) به عنوان فرد حقیقی می توانند كاندیدای هیات مدیره شوند اما چون در تشكل دیگری مدیرعامل و یا رئیس هیات مدیره اند همزمان در نظام صنفی نمی توانند رئیس هیات مدیره یا دبیر اجرایی باشند. بدیهی است فردی كه در دو جا سِمت مدیریتی داشته باشد قطعا نمی تواند برای آنها وقت كافی بگذارد و بهتر است تمام انرژی و توان خود را در همان تشكل اول صرف نماید.