تبلیغات
سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی ایران
سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی ایران

بیمه تامین اجتماعی "کارکنان" نظام صنفی شهرستانها

سوال: بیمه تامین اجتماعی کارکنان نظام صنفی شهرستانها چگونه است؟یعنی با کدام قانون بیمه تامین اجتماعی بیمه میشوند؟اصلا نظام صنفی خصوصی هست یا دولتی؟لطفا کامل توضیح بدهید.

پاسخ: بر اساس ماده 24 نظام نامه اداری نظام صنفی كشاورزی، نظام صنفی با رعایت ماده 148 قانون كار مكلف است همكاران خود را بر اساس قانون تامین اجتماعی بیمه كند و تمامی امور مربوط به بیمه، بازنشستگی و از كارافتادگی كاركنان هم مشمول مقررات تامین اجتماعی است./ با استناد به ماده 2 اساسنامه نظام صنفی كشاورزی استان، نظام صنفی كشاورزی، غیر انتفاعی و غیردولتی است. همچنین گفتنی است كه این نظام هیچگونه اعتباری از محل اعتبارات دولتی دریافت نمی دارد.

چرا برای كوچكترین خریدها باید از هیئت مدیره مصوب بگیریم؟!

سوال: من دبیر یکی از نظام های شهرستان ها هستم .متاسفانه به علت عدم آگاهی هیئت مدیره از اساسنامه و نظام نامه مالی و اداری نظام صنفی با مشکلات فراوانی روبرو هستیم .مثلا برای خرید هر چیزی از اقلام مصرفی دفتر با قیمت پایین هم باید از هیئت مدیره مصوب بگیرم.در صورتیکه در نظام نامه مالی و اداری اومده تا یه سقفی دبیر مجاز و از اون به بالا با تصویب هیئت مدیره حتی با موجودی و درآمد کافی حقوقی بمن تعلق نگرفته و با یک کارمند با فشار کاری بالا به کارمون ادامه میدیم.لطفا منو راهنمائی کنین یا به رئیس نظام صنفی كشاورزی كشور بگین یه نامه ای بزنن و اینگونه قوانین رو به خیلی ها یادآوری کنن.

پاسخ: در خصوص خرید ملزومات مورد نیاز ، پرداخت حقوق و رعایت مقررات در درجه اول موضوع را با بازرس نظام مطرح نمایید. در مرحله بعد با دبیر یا رئیس هیات مدیره نظام استان و در نهایت موضوع را با مسئول امور تشكلها و نظام صنفی استان(سازمان تعاون روستایی) در میان بگذارید. انشالله مشكل حل خواهد شد.

بازرس تا پایان مدت قانونی

سوال: شخصی عضو هیات مدیره نظام صنفی شهرستان بوده و در دوره جدید انتخاب نشده است با توجه به اینکه شخص مورد نظر بازرس نظام استان می باشد و یکسال از مدت مسئولیت وی باقی مانده تکلیف قانونی چیست ؟ آیا می تواند بعنوان بازرس تا پایان مدت قانونی در این سمت بماند یا اینکه چون در هیات مدیره شهرستان رای نیاورده بازرس علی البدل جایگزین میگردد.

پاسخ: طبق مفاد مندرج در تبصره 16 دستورالعمل اجرایی برگزاری مجامع عمومی نظام صنفی كشاورزی در صورت انتخاب نشدن اعضای هیات مدیره نظام صنفی شهرستان كه در نظام استان هم عضو هیات مدیره یا بازرس می باشند، "عضو علی البدل" هیات مدیره و یا بازرس استان جایگزین خواهد شد.

استعفاء 1

سوال: اینجانب عضو هیئت مدیره می باشم وخواستار استعفاء میباشم. آیا تائیدیه بقیه اعضای هیئت مدیره لازم است یاخیر؟

پاسخ: با این قصد، ابتدا باید استعفای خود را نوشته و تحویل هیات مدیره بدارید. هیات مدیره جلسه ای تشكیل داده و درخواست شما در آن جلسه طرح می شود. پس از تایید و تصویب اعضاء، عضو علی البدل جانشین شخص مستعفی می گردد.

استعفاء 2

سوال: اگر عضوهیئت مدیره شهرستان و استان از هیئت مدیره شهرستان استعفادهد ازهیئت مدیره استان هم حذف خواهدشد؟یا تا پایان مهلت قانونی میتواند در استان باقی بماند؟

پاسخ: چه استعفا دهد، چه رای نیاورد علاوه بر استان در صورت عضویت در شورای مركزی نیز حذف خواهد شد.

آمار انجمنهای صنفی بخش كشاورزی

سوال: آیا آماری از انجمنهای صنفی بخش كشاورزی موجود میباشد؟تفاوت انجمن صنفی با نظام صنفی فقط از لحاظ منشا قانونی است؟ انجمنها برعكس نظام میتوانند انتفاعی باشند؟

پاسخ: تعداد 145 انجمن صنفی در بخش كشاورزی فعال هستند كه اكثر آنها كارفرمایی بوده و ذیل ماده 131 قانون كار تعریف می شود. انجمن صنفی و نظام صنفی هر دو غیر انتفاعی اند.

مجاز به خرید و فروش هستیم؟

سوال:با توجه به اینکه نظام صنفی غیر انتفاعی است آیا مجاز به خرید و فروش کالا یا مایحتاج اعضاء خود می باشد ؟مثلا خرید و فروش بذر یا علوفه و ...صرفا برای اعضاء

پاسخ: سلام. با پول نظام صنفی اجازه ندارد تا اینگونه خرید و فروش ها را نماید. اما از طریق تعامل با تعاونی ها و دیگر تشكلها می تواند این كارها را هماهنگ كند یا از نفوذ خود در مجامع یا شركت های ذیربط استفاده نماید .

حق امضاء

سوال:به استنادماده 4 از فصل دوم نظام نامه مالی و اداری صاحبان مجاز امضااسنادومدارک مالی و اوراق رسمی بهادار و قراردارهای تعهدآور پس از تصویب هیات مدیره با امضای مشترک رئیس هیات مدیره یا دبیراجرایی و خزانه دار(ثابت)و مهر نظام معتبر است این موضوع در اساسنامه نظام شهرستان در ماده 7 و تبصره ذیل آن نیزآمده است اما در ماده 43 اساسنامه نظام استان با امضای رئیس هیات مدیره و امضاء ثابت خزانه دارومهر نظام استان معتبر و در غیاب رئیس هیات مدیره نایب رئیس حق امضاء دارد لذا خواهشمند است ضمن بررسی اعلام نظر فرمائید تا مشکلی برای نظامهای استان ایجاد نگردد.

پاسخ: با سلام. در صورتی این حق امضاء برای نایب رئیس وجود خواهد داشت كه رئیس هیات مدیره به صورت"رسمی" این اختیار را به او "تفویض" كرده باشد.



ارسال در تاریخ سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 توسط گروه کارشناسان توسعه روستایی وکشاورزی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم