پرسش و پاسخ (3)

سنگ بزرگ در راه عضویت

متاسفانه در بعضی از شهرهای استان همکاری لازم از سمت جهاد صورت نمیپذیرد و تنها حاضر به معرفی دارندگان سند زمین میباشند و این سنگ بزرگی در جلوی پای ما انداختن است.برای معرفی کشاورزانی که در حال خدمات گرفتن از جهاد میباشند خیلی اذیتشان میکنند و درنهایت کشاورز از عضویت در نظام هم پشیمان میشود.کاش موضوع از بالا بررسی شود و دستور داده شودکه ارائه خدمات منوط به عضویت در نظام صنفی باشد.

پاسخ ) : برای رفع مشکلی که گقته اید می توانید با مسئول امور تشکل ها و نظام صنفی کشاورزی استان مستقر در سازمان تعاون روستایی استان، طرح مساله جهت اقدام مقتضی داشته باشید.

در باره مورد آخر گفتنی است دریافت مجوزهای مربوط به فعالیت های کشاورزی کماکان به قوت خود باقی است و دریافت پروانه فعالیت نظام صنفی منوط به ارائه آن مجوزها می باشد.

 

هیات مدیره: سال مالی یا سال کاری؟

براساس ماده 29 اساسنامه هیات مدیره برای یک دوره 3 ساله انتخاب میشوند آیا این دوره انتخاب برای سه سال مالی است یا اینکه 3 سال کاری معادل 36 ماه ؟آیا منظور ازانتخاب یک دوره سه ساله پیوسته دیگر مجموعا 6 سال پیوسته می باشد و بعد از آن این افراد دیگر حق کاندیدا شدن درهیات مدیره را ندارند؟ لطفا در این مورد اظهار نظر کارشناسی فرمایید .

پاسخ ) : منظور 3 سال شمسی که مبنای آن از تاریخ صدور پروانه تاسیس نظام صنفی شهرستان است، می باشد. طبق مفاد ماده 11 آیین نامه اجرایی و ماده 22 اساسنامه نظام صنفی شهرستان، انتخاب اعضای هیات مدیره تنها برای یک دوره پیوسته ( متوالی ) دیگر مجاز است و بعد از آن نمی توانند کاندیدای عضویت در هیات مدیره نظام صنفی گردند.

 

نوغانداران و نظام صنفی

آیا نوغانداران میتوانند به عضویت نظام صنف در آیند؟ یکی از دوستانم در استان فارس به این فعالیت مشغول است و به او گفته اند چون فعالیتش در حوزه زرع و کشت نیست نمیتواند.

پاسخ ) : کلیه افراد صنفی موضوع بند ب ماده یک آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی می توانند به عضویت نظام صنفی در آیند. این امر صرفا شامل اشخاص حقیقی یا حقوقی فعال در زمینه های زراعت و باغداری نمی شود و شامل شغل مورد سوال شما یعنی نوغانداری یا پرورش دهندگان کرم ابریشم هم می شود. شغل پرورش دهنده کرم ابریشم جزو مشاغل کد دار نظام صنفی کشاورزی در زیر بخش امور دام می باشد با این کد:1/0128/012/01/الف

به دوستتان بفرمایید که یکی از مدارک لازم جهت ثبت نام و عضویت در نظام صنفی بخش-شهرستان، تاییدیه صادره از طرف مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مبنی بر اشتغال وی در آن فعالیت تولیدی است و تصویر پروانه تاسیس و بهره برداری نوغانداری ایشان هم باید ارائه گردد در کنار سایر مدارک معمول مثل: تصویر تمام صفحات شناسنامه، کارت ملی و کارت پایان خدمت یا معافیت و چهار قطعه عکس4*3

 

شماره حساب

لطفا شماره حساب نظام صنفی کشور را جهت واریز 5 درصد را در سایت قرار دهید.

پاسخ ) : شماره حساب نظام صنفی کشاورزی کشور بدین شرح است:

شماره حساب: 601386

بانک کشاورزی

بنام نظام صنفی کشاورزی کشور

 

از هزینه های سفر ارکان نظام صنفی تا بحث فامیل بازی!

دبیر اجرایی و رئیس هیئت مدیره استان که سفرهایی برای جلسات به تهران و یا شهرهای استان به صورت هوایی داشته اند تقاضای دریافت هزینه هواپیما و همچنین هتلی که ساکن شدند و غذایی که خورده اند را دارند.آیا این مبالغ باید از طریق نظام صنفی به آنها عودت داده شود یاخیر؟زیرا من به عنوان خزانه دار درآمدی نمیبینم حتی برای حقوق باکمبود مواجه ایم. چه برسد به وصول اینها. ضمنا دبیر اجرایی در محل کار حضور پیدا نمیکنند فقط تقاضای دریافت حقوق دارند.این درست نیست که جایگاهی ایجاد شده باشه برای سوء استفاده برخی افراد که در یک طایفه فامیلی بزرگ هستند و همه به آنها رای میدهند اما هیچ حرکت مثبتی صورت نمیگیرد.ما جوان هایی فعال در زمینه کشاورزی و گلخانه داری داریم یا فارغ التحصیل هایی بیکار که شاید بزرگ فامیل نباشند اما پر از انرژِی برای تکاپو هستند پر از انگیزه.کاش تجدید نظری میشد در قوانین هیئت مدیره ای. یا شرط سن اضافه میشد به این امور که فردی که سنش بالاست و نمیتواند حضور یافعالیتی داشته باشد ایجاد حقی که برای کشاورزان نمیکند حقی را پایمال نکند.ما امده ایم تا راهی را هموار کنیم نه اینکه دنبال کسب درآمد اضافی باشیم واسه خودمان فقط.

پاسخ ) : - کلیه هزینه هایی از قبیل بلیط هواپیما، هتل و غذا باید در حد متعارف باشد.بر اساس بند 9 ماده 2 نظام نامه مالی خزانه دار موظف است دستورالعمل داخلی مالی را تنظیم و سقف این نوع هزینه ها و سایر هزینه ها را مشخص کند.

در صورت کم بودن درآمد نظام قطعا کلیه هزینه های نظام تحت الشعاع قرار می گیرد و قطعا باید سختگیری های لازم به عمل آید. در مجموع خزانه دار مسئول دخل و خرج نظام است و لازم است در این امور دقت نماید تا با کمبود مواجه نشود.

- اگر شخصی به عنوان دبیر اجرایی در نظام صنفی بخواهد فعالیت داشته باشد طبق ماده 8 نظام نامه اداری باید به صورت تمام وقت باشد. ( چه عضو هیات مدیره باشد و یا غیر از آن) در غیر اینصورت حق دریافت حقوق را ندارند.

- مکررا تاکید شده از فامیل بازی در نظام های صنفی پرهیز شود، ضمن آنکه فلسفه مدت دار بودن اعضای میات مدیره نیز حضور افراد فعالتر و با انگیزه است.

 

مصوبه 6خرداد ماه 92 مجلس و قانون معافیت بیمه

در خبرهایتان آورده بودید: بر اساس مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی، از این به بعد کشاورزان عضو نظام صنفی شهرستان که اراضی کشاورزی آنان فاقد مدارک ثبتی رسمی شامل مشاعی، قولنامه‌ای، عرفی، اوقافی و ... است، می‏‌توانند با تائیدیه مدیریت جهاد کشاورزی و ارائه آن به اداره تأمین اجتماعی، از معافیت پرداخت سهم بیمه کارفرما در کلیه کارگاه‌های کشاورزی مشمول نظام صنفی کشاورزان استفاده کنند. مصوبه مجلس که در این خبر نوشته شده را از کجا میتوانم دسترسی داشته باشم؟ چراکه بنده مدت زیادی است درگیر بیمه تامین اجتماعی شهرستان هستم.

پاسخ ) : این موضوع مربوط است به مصوبه 6خرداد ماه 92 مجلس شورای اسلامی که نمایندگان در جریان بررسی بندهای الحاقی به ماده واحده بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور، تبصره ای به بند الحاقی ۴۰ این لایحه افزودند که به موجب آن افراد دارنده اسناد "غیر رسمی" شاغل در کارگاه های کشاورزی نیز در شمول قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر پنج نفر کارگر دارند، قرار گرفتند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی 19 خرداد ماه، ‌بندهای دیگری از لایحه بودجه 92 را برای رفع ایرادات شورای نگهبان اصلاح کردند. بدین ترتیب، بند الحاقی 40 لایحه بودجه در خصوص معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایان در کلیه کارگاههای کشاورزی مشمول نظام صنفی کشاورزان برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

آخرین خبر هم اینکه:این مصوبه، از سوی شورای نگهبان جهت تصویب و در نتیجه ابلاغ آن در دست تایید و تصویب است.

 

نظام صنفی کشاورزی و  سازمان آموزش فنی و حرفه ای

نظامهای صنفی موظف به پرداخت چند در صدی هستند برای واریز حق ثبت نام در دوره های آموزشی که فنی و حرفه ای برای صنف برگزار میکند؟

پاسخ ) : پرداخت هزینه برای دوره هایی که با توافق نظام صنفی و فنی حرفه ای و بصورت ویژه برای اعضای نظام صنفی برگزار میشود 50 درصد نظام صنفی و 50 درصد فنی و حرفه ای متعد هستند.

البته دوره هایی نیز بطور رایگان از سوی فنی و حرفه ای برگزار می شود که نظامها می توانند اطلاع رسانی لازم را جهت استفاده اعضاء داشته باشند و توجه شود که برای این دوره ها هیچ وجهی نباید اخذ گردد.

 

منظور شما دبیران اجرایی بود؟

در ارتباط با خبر " اعلام تکالیف مالیاتی نظامهای صنفی کشاورزی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور" ، مسولین پس از چندسال تشکیل نظام صنفی کارهای کشاورزی هنوز دستورالعمل پلمپ دفاتر واظهار نامه راپس از وقت رسمی صادر می نمایند. حال از دبیر اجرایی با مبتدی بودن دراین امور چه توقعی میتوان داشت لذا دستور فرمایید این قدر مسولیت را به گردن دبیر اجرایی نیندازند تادبیر اجرایی با پشتیبانی بیشتری بتوانند به کار ادامه دهند.

پاسخ ) : منظور ما (در پایان این خبر) که نوشته ایم:  "انتظار می رود و پیشنهاد می شود که از سوی نظام صنفی کشاورزی کشور نیز تعاملاتی با سازمان امور مالیاتی کشور به منظور رفع مسائل و مشکلات نظامهای صنفی در موضوع پلمپ دفاتر و ارائه اظهارنامه مالیاتی انجام بپذیرد تا مشکلات نظامها در این موارد به حداقل ممکن برسد." ، نظام صنفی کشاورزی کشور یعنی مجموعه مستقر در ستاد مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور می باشد که هماهنگیهای ستادی را در سطح ملی انجام می دهند. بنابراین قطعا منظور ما در این مورد به هیچ وجه دبیران اجرایی محترم نظامها نبوده است.

تشکیل هیات های بدوی و چگونگی هزینه ها

لطفا پیگیری بفرمائید آئین نامه یا روش اجرایی خاصی در مورد تشکیل هیات بدوی هست یا نه. ضمنا چه نوع اختلافات (فقط در راستای تخلفات اساسنامه نظام صنفی یا کل اختلافات بخش کشاورزی) اختلاف بین اعضاء یا غیر عضو و ... مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.هزینه های حق و حقوق قاضی و نماینده جهاد و نماینده نظام و دیگر هزینه های ثبت و تشکیل پرونده و رسیدگی.

پاسخ ) : در فصل هشتم آیین نامه اجرایی، نحوه تشکیل و فعالیت هیاتهای رسیدگی به تخلفات مشخص شده است و در حال حاضر می تواند مورد استناد قرار گیرد.

در خصوص نوع فعالیت مورد رسیدگی و جزییات آن و همچنین پرداخت هزینه ها نیز دستورالعملهایی تهیه شده که بعد از تصویب در شورای مرکزی ابلاغ خواهد شد.

در هر صورت در حال حاضر، منعی برای فعالیت این هیاتها وجود ندارد و لازم است سازمانهای تعاون روستایی و نظامهای صنفی با همکاری و هماهنگی نسبت به تشکیل هیاتها اقدام نمایند.

 

شرایط شغل برای صدور پروانه فعالیت

احتراماً شما در قسمت پرسش وپاسخ ،درپاسخ به سؤال یکی از دوستان اعلام فرموده اید که برای صدور پروانه فعالیت نیاز به سند یا مدرکی قانونی برای مکان فعالیت نیست و من قبلاً نیز با استناد به نامه وزیر محترم جهاد کشاورزی به شماره 14407/020وبه تاریخ2/5/1391 از طریق وبلاگ نظام صنفی سؤال کردم که بررسی میدانی در این نامه در خصوص مواردی از قبیل احراز نوع ومیزان مالکیت نیازمند داشتن مکان ملکی یا اجاره نامه قانونی دارد تا بتوان به استناد آن اقدام به صدور پروانه نمود.به هر حال صدور هر نوع مدرکی حقوقی برای افراد ایجاد می کند که باید بر پایه ای محکم استوار باشد،تا کسی مکانی نداشته باشد فعالیت دور از ذهن خواهد بود.نظام صنفی در راستای صدور پروانه حداقل هایی را ازقبیل گواهی امضاء ،شهود ،اجاره نامه رسمی وغیره لازم دارد.ضمناً به استناد نامه مذکور، وزیر محترم جهاد کشاورزی هرگونه صحت وسقم پروانه رابه عهده نظامهای صنفی گذاشته است وشرط ارائه تأیید فعالیت شغلی رانیز به عهده این نظامها گذاشته است.

پاسخ ) : پروانه فعالیت، گواهینامه اشتغال در شغل مشخص شده می باشد و لذا صدور پروانه فعالیت در نظام صنفی به منزله اثبات مالکیت نیست.

آنچه در صدور پروانه مورد توجه است احراز اینکه فرد در یکی از مشاغل تعریف شده اشتغال دارد. ضمن آنکه در مدارک مورد نیاز برای عضویت، ارائه پروانه تاسیس یا پروانه بهره برداری و همچنین تاییدیه از جهاد کشاورزی لازم است ارائه شود. همچنین در نامه وزیر جهاد کشاورزی نیز اشاره شده است که نظام صنفی، کشاورز بودن فرد و اشتغال او را در آن شغل احراز می نماید (نه مالکیت را).